Doprajte si starostlivosť o pleť a vlasy

V dnešnom príspevku vám povieme, prečo je také dôležité nezanedbávať tie časti tela, ktoré nie sú pred vonkajšími vplyvmi skoro nijako chránené. Konkrétne pôjde o starostlivosť častí tváre, akými sú pleť a vlasy. Je bežné, je sa o tieto časti staráme len minimálne, a to napr. len použitím šampónu alebo opláchnutím vodou, prípadne odlíčením. Väčšiu námahu vynakladáme skutočne len zriedkavo a aj tak sa snažíme nájsť to najjednoduchšie riešenie. Napr. čo sa týka vyrážky, zvykneme je vytlačiť a veľmi sa nezaujímame o to, aby sme miesto dezinfikovali. Aby ste sa pri pohľade zena so psom s peknymi vlasmi a pletouna seba cítili dobre, musíte vedieť, že sa o seba staráte. Človek, ktorý sa o seba nestará, je so sebou len málokedy spokojný. Preto si povedzme, aká je najlepšia starostlivosť o vašu pleť, vlasy a tvár ako takú?

Prečo je potrebné sa starať aj o svoju vonkajšiu stránku?

Samozrejme, nemáme na mysli aplikáciu make-upu, šminiek a úpravu účesu. Skôr máme na mysli hĺbkovú starostlivosť o pleť a vlasy, nakoľko ich dennodenne stretáva kopec rizík, ktoré im len škodia a nijako neprospievajú. Kto z nás si uvedomuje, koľko toxínov z vonkajšieho okolia sa zachytí nielen na povrchu týchto našich skúmaných častí, ale prejdú aj do hlbších vrstiev?

Výpary z áut či rôzne iné škodliviny nachádzajúce sa vo vzduchu, ktoré si už ani neuvedomujeme, výpary z oleja pri varení, teplotné zmeny atď. Všetko poškodzuje nie len vrchnú vrstvu tváre, ale prechádza aj hlbšie: upchávajú sa póry, mení sa štruktúra vlasov, vzniká akné, čierne bodky, citlivosť pokožky atď. Bojovať proti tomu je pomerne jednoduché. Stačí, ak si vyhradíte jeden deň v týždni a možno takú hodinku až dve času. Skutočne, viac sa toho nepožaduje. Pozrime sa najprv na tú oblasť, ktorej „údržba“ je menej náročná.

Starostlivosť o vlasy vám zaberie 15 minút

Skutočne je to tak. Väčšinou sa začíname o isté oblasti tela zaujímať len vtedy, ak sa prejaví nejaký problém. Je to normálne, veď aký problém by sme riešili pri zdravej hrive? Vyššie uvedené faktory, ale najmä používanie fénu, kulmy či žehličky, dokáže jej štruktúru, ako vonkajšiu, tak aj vnútornú, veľmi narušiť. Prejavovať sa to môže lámaním, štiepením, oslabením alebo vyblednutím končekov. Mnohokrát sa aj celá dĺžka vlasov vysuší, krepovatie sa a bez silných lakov si uhladený účes nevyčarujete.

Iným problémom, ktorý si žiada zvýšenú starostlivosť o pokožku hlavy, sú lupiny, vlasy bez objemu, rýchlo mastiace sa, neprispôsobivé, hrubé alebo naopak jemné, bez lesku atď. Mnoho žien trápi aj vypadávanie alebo pomalý rast vlasov, ktoré môže mať na príčine viacero faktorov: oslabená pokožka hlavy, málo vitamínov (najčastejšie zinok) alebo prebiehajúca choroba (resp. oslabenie imunitného systému).

K dispozícii ale máte mnoho prípravkov, ktoré vám vedia s každým a jedným problémom pomôcť. Účinnejšie ako jednorazová aplikácia šampónu, je vybrať si šampón so zameraním na konkrétny problém. K nemu si ale dopasujte aj dodatočnú starostlivosť na vlasy v podobe masky, balzamu, spreju či séra. Aplikujú sa tak raz týždenne, na čerstvo umyté vlasy a väčšinou sa nechávajú pôsobiť niekoľko minút. Potom sa zmyjú. Silnejšie masky si je možné nechať aj dlhšie ako 20 minút (ak to výrobca uviedol na obale). Ak nie, svojvoľne si masky, ktoré sa aplikujú maximálne 5 minút, nenechávajte dlhšie ako dvojnásobne tohto času.

V rámci starostlivosti o vlasy si uvedomte, že je dôležité minimalizovať škodlivé vplyvy: ich žehlenie, fénovanie horúcim vzduchom, kulmovanie. Ak už, pred ich „tepelnou“ úpravou si na nich aplikujte ochranný sprej. V obchodoch si môžete zakúpiť aj fény, ktoré využívajú bežný vzduch /nie horúci/, čo vaše vlasy krásne chráni.

Starostlivosť o pleť môže byť náročnejšia

Týmto podnadpisom vás určite nechceme vystrašiť, ani odradiť, len upozorniť na to, že aplikovanie špeciálnych prípravkov je potrebné dodržiavať podľa pokynov a poznať svoj typ pokožky. Podľa toho, či máte suchú, zmiešanú, mastnú, citlivú alebo normálnu pleť a podľa typu problému si zvoľte správny prípravok. K dispozícii máte krémy, gély, sérum, masky na tvár atď., ktoré vedia pôsobiť na všetky problémy. Či vás trápia vrásky, ochabnutá a bledá tvár, vyrážky, akné, čierne bodky na nose, na brade, na čele či rôznorodé zafarbenie častí tváre, z množstva produktov si určite budete môcť vybrať taký, ktorý rieši váš problém.

Pokiaľ máte citlivú a pokožku, určite si nekupujte pleťové vody a gély s obsahom alkoholu, ktoré by vám mohli spôsobiť veľké poškodenie.mlada zena s jemnou pletou Naopak, ideálne sú na mastnú pokožku prípadne oblasť T-zóny, ktorá sa tieto miesta snaží vysušiť, čím zamedzuje upchávaniu pórov a tvorbe čiernych bodiek. Ideálne na „pubertálne“ problémy, ako vyrážky, čierne bodky, dehydrovaná pleť, sú masky, či už zlupovacie (napr. kórejská čierna maska) alebo zmývateľné (napr. ílovitá, pílingy), ktoré ju hĺbkovo prečistia a dlhodobo hydratujú (hlavne zmývateľné). Zlupovacie masky však krásne odstránia odumreté časti pokožky, čím jej vzhľad zjemnia, oživia a odstránia čierne bodky.

Pri problémoch, ako sú kruhy pod očami či bledá, nevýrazná pleť, odporúčame používať rozjasňujúce krémy. Vašu pleť a rovnako aj oči opticky zvýraznia a rozjasnia aj výrazné mihalnice. Na vrásky si môžete zakúpiť špeciálny nočný alebo denný krém, sérum alebo gél, ktoré pokožku tváre krásne vypnú, čo vám dodá mladistvejší vzhľad. Zároveň takáto starostlivosť vašu pleť dlhodobo hydratuje a dodáva jej vláčnosť a jemnosť. Rovnako môžete využiť vyživujúce látkové masky, ktoré už sú napustené špeciálnym zložením, ktoré preniká hlboko do pokožky.

Posledná rada

Na zahodenie nie je ani použitie naparovacej sauny na tvár, ktorú si je najlepšie aplikovať pred použitím masiek či čistiacich gélov. Para prechádza do hĺbky pokožky, čím otvára póry a uľahčuje ich čistenie. Rovnako pomáha rôznym prípravkom, ale aj krémom, aby prenikli do hlbšej vrstvy pokožky a dlhodobejšie tak plnili svoj účinok. Dopriať si kvalitnú masku stačí raz za týždeň. Dennodenne sa nezabudnite odmaľovať a prečistiť si pred spaním pleť aspoň micelárnou vodou. V prípade suchej tváre nezabudnite na aplikáciu hydratačného krému. V rámci tváre nezabudnite ani o vhodnú starostlivosť o zuby.

Pridaj komentár